KONCERT
10.01.2016 l 6 Dzielnica l Łódź
start: 20:00 / wjazd: 10 zł


REVUE SVAZU

ČESKÝCH ARCHITEKTŮ



WIŃCZYK / TKACZ
/link FB/

"Było już malarstwo, rzeźba, literatura oraz taniec o architekturze. Duet proponuje dźwięki inspirowane jej przedstawieniami, konkretnie planami architektonicznymi. To że pochodzą one z czasów socjalizmu, nie wynika z jakiejkolwiek nostalgii, chęci odwoływania się do ówczesnych idei. Jest to raczej zasługą przypadku, który pozwala traktować ilustracje do pewnego stopnia jako przedmiot znaleziony. O tyle jednak, że w sytuacji występu część wizualna jest starannie dobrana i wcześniej ustalona. W odniesieniu do niej konstruujemy pewne ramowe założenia, w obrębie których mieszczą się tworzone dźwięki. Cały proces ma zatem na celu nie tylko konfrontowanie dwóch zmysłów (wzroku i słuchu), dwóch sztuk (architektury i muzyki), ale też dwóch modeli grania (kompozycji i improwizacji)."

Revue svazu českých architektů: Hubert Wińczyk - generator fal akustycznych Piotr Tkacz - gramofon i przedmioty. Debiutancki album Revue svazu českých architektů pt. "Ansicht von Osten" ukazał się nakładem labelu -Super-.




HUBERT WIŃCZYK
Artysta dźwiękowy, performer. Absolwent intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2006 roku prowadzi przedsięwzięcie Urinatorium w którym wykorzystuje alternatywne źródła dźwięku, nazywając je metabolicznymi odpadami życia i działalności ludzkiej. Interesują go akustyczne odpadki i proces przemiany, alternatywne źródła dźwięku, manipulacje skojarzeniami, rytualny trans. Muzykę Wińczyka tworzą m.in. dziecięce zabawki, nagrania terenowe, dźwięki konkretne, archiwalia, efekty gitarowe.


Razem z fundacją Fabryka UTU prowadzi warsztaty dźwiękowe. Jest członkiem zespołów WW DUO, Revue svazu českých architektů. Z żoną Moniką Wińczyk tworzy performerski duet „Monster Hurricane Wihajster”. Niedawno, przy okazji cyklu za duszno, powrócił do swojego starego elektronicznego wcielenia muzycznego Mönada.



 PIOTR TKACZ
Publicysta, organizator, didżej, improwizator, pomysłodawca cyklu "Historie muzyki" Gra przede wszystkim na gramofonie przy użyciu przedmiotów, czasem stosując tylko przedmioty, codziennego (nie)użytku, a zdarza mu się też wykorzystywać winyle. Współtworzy następujące grupy / projekty / zespoły: Kurort (2008) z Pawłem Bukowskim (gitara basowa) i Patrykiem Lichotą (saksofon z preparacjami). W tym samy roku rozpoczął działalność Revue svazu českých architektů z Hubertem Wińczykiem (generator fal sinusoidalnych).



Mikołajem Tkaczem tworzy dwa duety, Radioda oraz Tkacze (2013). Stupor z Patrykiem Lichotą (saksofon z preparacjami) i Fryderykiem Liskiem (komputer), Lata z Maciejem Maciągowskim (syntezator analogowy), Ryzykowna wyprawa batyskafem (2013) z Patrykiem Daszkiewiczem (elektronika, taśmy) i Patrykiem Lichotą (saksofon z preparacjami) oraz  Tirips (2013-2014) z Aleksandrą Grünholz (laptop). Jest otwarty na nowe spotkania improwizacyjne, wykonuje także partytury tekstowe i graficzne. Nagrywał m.in. z Alice Hui-Sheng Chang, Hermanem Müntzingiem, Pascalem Battusem i Seijim Morimoto.


Razem z Patrykiem Lichotą współprowadzi Audiosferę w Radiu Afera. Współorganizuje festiwal FRIV, a także wiele koncertów, pokazy filmowe, pogadanki, spotkania itp itd. Jako DJ 2 Lewe Ręce swój brak umiejętności prezentował w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Toruniu, Lublinie, Oslo, Ostrawie, Pradze i chciałby jeszcze gdzieś. Jego teksty ukazywały się między innymi w "Dwutygodniku", "Glissando", "2+3D", "Fragile", "HIS Voice". Z wykładami gościł w toruńskim Kulturhauz i Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, a w poznańskim HAT Center prowadził spotkania dotyczące "Sonic Warfare" Steve'a Goodmana.